Anomaliile de la Bușteni, ‘’Poarta Bucegilor’’

Supranumit și ‘’Poarta Bucegilor’’, orașul Bușteni  se dovedește, de fiecare dată, o zonă cu totul fascinantă, în care câmpurile energetice bizare și fenomenele cu caracter paranormal învăluie în mister stațiunea montană.

Busteni
Busteni

Legendele locale aduc la cunoștință faptul că în zonă ar exista numeroase locuri în care se găsește câte un flux de energie pozitivă, printre acestea fiind menționate celebrul Sfinx din Bucegi, Babele și Castelul Cantacuzino.

Portalurile din zona Bucegilor

De-a lungul timpului, în zonă s-au petrecut numeroase întâmplări stranii, aparatele de fotografiat ale martorilor surprinzând o întreagă colecție de anomalii.

valea cerbului
Valea Cerbului

Un mister care încă planează asupra zonei sunt portalurile Bucegilor. Turiștii aflați în Valea Urlătorii susțin cu tărie că au întâlnit oameni complet dezorientați, care fie nu știau ce se întâmplă cu ei, fie trăiau cu impresia că se află într-un loc cu totul diferit.

Astfel de întâmplări se țin lanț în zonă care leagă Valea Urlătorii de Valea Albă sau de Valea Cerbului.

Printre portalurile raportate în zonă Bucegilor este inclusă Fisura Albastră, care constă într-o vale strâmtă, situată între Vârful Caraiman și Vârful Coştila. Se spune că aici, fenomenele paranormale nu încetează să existe.

Cărarea ireală 

Mergând pe Valea Comorii și urcând pe Jepii Mici, se poate ajunge în altă zonă misterioasă a Bucegilor. Este vorba despre cărarea ireală, a cărei prezență nu a putut fi găsită sau explicată nici de către specialiști.

valea comorii
Valea Comorii

Aici, urcând în paralel cu poteca reală, apare, în mod straniu, o cărare nu mai mare de 20 de centimetri, care se formează în condiții necunoscute.

Se spune că abaterea de la cărarea reală și pășirea pe cea ireală duce la dispariția permanentă a persoanei care se încumetă în această aventură.

Șoseaua cu lumini

Drumul care duce de la Gura Diham spre Bușteni este și el învăluit de mistere. Acesta dispune de o porțiune mărginită de pădure, care determină automobiliştii să o depășească pe cât mai repede posibil.

gura-diham
Gura Diham

Explicația grabei martorilor stă în faptul că, odată cu lăsarea serii, aici, între copaci, ar apărea oarece lumini stranii, care îi urmăresc insistent tot drumul.

Cei curajoși au oprit mașinile și s-au încumentat în misterioasa pădure, pentru a-i descoperi secretele, însă fără succes. Cu toate acestea, cei aventurați pe drumul misterios susțin că straniile lumini sunt deseori însoțite de sunete la fel de bizare, indicând, parcă, prezența cuiva în pădure.

Piatra de mormânt

Pornind pe anumite trasee montane din Bușteni, se poate ajunge la ”Piatra de mormânt”, care, la o simplă atingere, creează neplăceri asupra stării de sănătate. Locul mai este cunoscut și sub denumirea de la ”capul de dinozaur” sau ”locul de adunare a piticilor”.

busteni3
Busteni

”Locul piticilor”, datorită scaunelor de piatră foarte mici, amplasate în cerc și special, parcă, special construite pentru oameni de statură mică. Despre ”capul de dinozaur” se spune că și-ar cere jertfa, ciobanii refuzând să își ducă oile în apropierea locului.

Această anomalie reprezintă, în fapt, o piatră groasă, de formă dreptunghiulară, asemănătoare lespezilor care acopereau, în trecut, sarcofagele.

Puse pe piatră, acele busolelor se mișcă în neștire, în timp ce aparatura electrică nu mai funcționează. Odată îndepărtate de pe piatră, acestea își reiau funcțiile normale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *