Drumeții montane în ‘’Platoul Carstic Lumea Pierdută’’

‘’Lumea Pierdută’’, situată în comuna Pietroasa, județul Bihor, reprezintă o rezervaţie naturală de tip mixt, un platou carstic împădurit, mărginit de pârâul Izbucul Ursului, Valea Seacă și culmea sudică a Vârfului Gâdişoara.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Lumea Pierduta

De ce ‘’Lumea Pierdută’’? Datorită salbaticiei sale din trecut. Cu o suprafață de 39 de hectare, platoul carstic este inclus în zona turistică a Pădişului, din care face parte și Parcul Natural Apuseni.

O întreagă rețea de galerii active

Ceea ce este cu adevărat la Platoul Lumea Pierdută stă în faptul că în subteranul acestuia se ascunde o imensă rețea de galerii active, cu o lungime de aproximativ 2.500 metri.

lumea_pierduta_apuseni
Lumea pierduta

Aceasta este ”trădată” de dolinele mascate de vegetație, două dintre acestea fiind și porți de intrare în subteran, caracterizate prin avene cu verticale unice în patrimoniul carstic românesc.

Cele mai impresionante peșteri verticale

Unul dintre acestea este Avenul Negru, a cărui verticală nu măsoară mai puțin de 108 metri.

AVENUL NEGRU
Avenul Negru

Acesta apare sub forma unei pâlnii cu un diametru de aproximativ 50 de metri. Datorită buștenilor aruncați în adâncurile avenului, odată cu exploarea pădurii, accesul în subteran a fost blocat de un dop de gheață.

Avenul Gemănata, cu o verticală de 92 de metri, dispune, la suprafață, de un pod natural, care îl împarte în două cavități, de unde și denumirea.

avenul-gemanata-Lumea-Pierduta
Avenul Gemanata

Întreruptă de o platformă de bușteni și gheață, verticala avenului este formată după aproximativ 40 de metri. De aici înainte poate fi observat puțul care duce către râul ce străbate galeria orizontală, ce face legătura cu rețeaua de sub Avenul Negru.

Avenul Acoperit, cu o verticală de doar 35 de metri, drenează apa din Pârâul Sec, care se face pierdută într-un ponor, parcurgând un traseu subteran de 2.700 metri, făcându-și din nou apariția prin Izbucul Izvorul Rece, situat în Valea Izbucul Ursului.

15-DSC05835
Avenul Acoperit

Acesta este și motivul pentru care Valea Seacă rămâne fără apă, fiind parcursă doar de o șosea forestieră, construită și ea în scopul exploatării pădurilor de pe Muntele Glăvoiu.

Odată intersectată cu șoseaua forestieră, Valea Izbucul Ursului primește, pe partea dreaptă, un afluent: Izbucul Ursului.

poza-4690_2
Lumea Pierduta

Mai jos cu 500 de metri, Izvorul Rece contribuie cu succes la îmbogățirea debitului văii, de aici apa începând să se facă nevăzută, cu excepția perioadelor de viituri, când aceasta reușește să parcurgă un kilometru până la peștera Căput, colectorul tuturor apelor din bazinul hidrografic.

platoul-lumea-pierduta-5
Lumea Pierduta

Traseu accesibil și în timpul iernii

Iubitorii de adrenalină sau de drumeții montane pot parcurge traseul ‘’Lumii Pierdute’’ marcat prin Cruce Galbenă. Acesta pornește de la Cabana Pădiș și continuă cu Poiana Rotundă- versantul stâng al Pârâului Brădetanului – Pârâul Ursului – Izvorul Rece – Avenul Gemănata – Avenul Negru – Avenul Acoperit – Avenul Pionierilor.

Important de menționat este și lungimea traseului, care ajunge la 7,5 kilometri. Traseul se prezintă cu o dificultate redusă, fiind accesibil și în perioada iernii, pe schiuri de tură.

Platoul, înzestrat cu alte locuri deosebite

groapa_ruginoasa
Groapa Ruginoasa

De-a lungul Platoului Pădiș, pe lângă fantasticul Platou Carstic Lumea Pierdută, se află numeroase atracții turistice, caracterizate prin formațiuni carstice cu totul deosebite, unele dintre acestea fiind Cetățile Ponorului, Cheile Galbenei sau impresionanta Groapă Ruginoasa.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *